Porady

13.03.2020 r. Leszek Cieloch

Na tym nie oszczędzaj. Jakie wybrać opcje przy konfigurowaniu samochodu?

Jedną z najważniejszych decyzji przy zakupie nowego samochodu, jest jego wyposażenie dodatkowe. Producenci oferują niezbadane możliwości konfiguracyjne. Na co, zatem, szczególnie zwrócić uwagę?

Musimy wszak pamiętać, iż nazbyt zindywidualizowane wyposażenie może przyczynić się do problemu sprzedaży samochodu. Zbyt pstrokate kolory nadwozia i tapicerki, nadmiar systemów (które z czasem mogą szwankować i psuć się) często odstraszają kolejnych właścicieli. Dlatego warto podejść do tematu bardzo rozsądnie, mając również na uwadze, także taki czynnik jak jego późniejsza sprzedaż.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Większość nowych samochodów standardowo wyposażona jest w wiele systemów bezpieczeństwa, takich jak poduszki powietrzne z kurtynami, ABS czy system kontroli trakcji. Producenci jednak oferują znacznie więcej. Jeżeli nie znajduje się w ofercie standardowej, warto dodać system stabilizacji hamowania.  System w trakcie gwałtownego hamowania rozkłada odpowiednio siłe hamowania na koła, dzięki czemu tor pojazdu zostaje zachowany. 

Będąc przy takich systemach warto dorzucić, takie dodatki jak Lane Assist, który informuje o niezamierzonej zmianie pasa czy systemie Side Assist, informującym o pojazdach w martwym polu czy nawet Driver Alert. System monitoruje nie tylko pole i tor jazdy, ale również reakcje kierowcy, w tym zmęczenie. To świetny system, zwłaszcza dla tych, którzy dużo podróżują. System przypomni o zmęczeniu i zasugeruje odpoczynek. Tym samym zachowuje optymalną aktywność kierowcy. 

 

 

Jeżeli dużo podróżujemy warto pomyśleć także nad tempomatem, zwłaszcza aktywnym. Ten wpłynie na jakość podróży, będzie na bieżąco monitorował sytuację na drodze, ponadto... zdecydowanie zredukuje poziom spalania.

Komfort

Według raportu CSA Research, który powstał na zlecenie Citroena wynika, że w samochodzie spędzimy 3 lata i 11 miesięcy w ciągu swojego życia. W międzyczasie wybuchniemy śmiechem średnio 127 razy, śpiewać zaś będziemy 2630 razy. Zatem auto jest bardzo ważną częścią naszego życia. Tym samym komfort jest kluczowy. 

W wyposażeniu seryjnym znajdziemy najczęściej klimatyzację automatyczną, wspomaganie układu kierowniczego radio czy czujniki parkowania. W co warto jeszcze zainwestować? Klimatyzacja z kontrolą jakości powietrza eliminuje wszelkie niebezpieczne bakterie i mikroorganizmy. 

 

 

Dla melomanów warto zainwestować w lepszy sprzęt audio. 

Jeżeli poruszamy się przede wszystkim po mieście świetnie egzamin zdają czujniki i asystenci parkowania, włącznie z kamerą 360 stopni. Zapewni to wygodę nie tylko w ciasnych miejscach parkingowych, ale przede wszystkim unikniemy wgniotek i stłuczek, które później przy sprzedaży skutecznie obniżają wartość samochodu.

Jeżeli producent oferuje system bezkluczykowy, ten również zdaje egzamin pierwszorzędnie. Unikniemy częstego poszukiwania kluczyka po kieszeniach, ale przede wszystkim nie zapomnimy go wyciągnąć ze stacyjki – to niestety bardzo często się zdarza. Ponadto, jeżeli znajdziemy w opcjach wybranego modelu dotykowy centralny panel sterowania – także polecam.

Można doposażyć, ale...

Wiele opcji nadaje indywidualny charakter naszego auta. Niestety nie każdy tę indywidualność lubi i może zostać niedoceniona przez kolejnego nabywcę. Sznytu autu nadają... felgi aluminiowe. 

Klienci będąc często nie znającymi praktyki estetami wybierają niskoprofilowane opony na dużej feldze. 19 cali w osobowym sedanie nie jest niczym nadzwyczajnym na polskich drogach. Praktyka mi jednak podpowiada, że jest to kompletnie zbędny wydatek, bowiem po roku standardowego użytkowania, takie felgi nadają się do regeneracji. Niestety, aby tego uniknąć musielibyśmy szczególnie uważać, a to mija się już z komfortem. 

Charakter to także kolor nadwozia. Dzisiaj producenci oferują dowolne palety kolorów. Pamiętajmy, że Polacy najczęściej wybierają stonowane kolory, zaś szarości od lat święcą triumfy.   

 


 

Powiązane posty

Zapisz się do newslettera

Twój adres email

Wysyłając niniejszy formularz wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Carsalon.pl S.A. ("Administrator") w celach rejestracji na portalu oraz przesyłania komunikatów marketingowych przez Administratora i jego partnerów biznesowych