Felietony

29.05.2020 r. Adam Koźluk

Jakie i dlaczego tak dużo anten montuje się we współczesnych samochodach?

Praktycznie wszystkie współczesne samochody wyposażane są w systemy łączności bezprzewodowej. Podczas podróży chcemy odbierać nie tylko stacje radiowe, ale i dane GPS czy mieć choćby dostęp do internetu. Do tego dochodzą różne systemy asystujące i bezpieczeństwa, które też nawiązują łączność bezprzewodową. Jakie anteny montuje się we współczesnych samochodach?

Czasy, gdy anteny służyły jedynie do odbioru fal radiowych są dawno za nami. Teraz wspierają zaawansowane systemy bezpieczeństwa i zapewniają łączność bezprzewodową, pełniąc rolę nie tylko odbiornika, ale także nadajnika. 

Już samo umożliwienie odbioru fal radiowych AM/FM lub w cyfrowym standardzie DAB wymaga montażu w samochodzie kilku anten. Do tego dochodzą kolejne anteny łączności w standardzie 4G, które zapewniają nieprzerwany dostęp do asystentów bezpieczeństwa oraz wzmacniają zasięg w naszych smartfonach.

Przesyłanie danych satelitarnych GPS w celu ustalenia położenia samochodu również wymaga kolejnej anteny. Co prawda niektóre z montowanych w samochodach nadajników i odbiorników mogą pełnić kilka funkcji na raz, to i tak w nowoczesnych samochodach rzadko kiedy montuje się poniżej 10 anten. Ponieważ dach jest najlepszym miejscem na montaż anten, ze względu na najkorzystniejszy zasięg w każdym kierunku, na przykład anteny w kształcie płetw mogą pełnić nawet kilka funkcje jednocześnie - GPS, WIFI, Bluetooth, usługi telekomunikacyjne 4G, zdalna obsługa ogrzewania czy zdalne włączanie i wyłączanie samochodu. 

W najnowszym modelu Seat Leon zamontowane jest aż 16 różnych anten:

  • 5 anten radiowych analogowych AM/FM i cyfrowych DAB
  • 5 anten dostępu do samochodu: zdalny zamek centralny oraz bezkluczykowy dostęp do samochodu
  • 3 anteny telefoniczne 4G: łączność telefoniczna i wzmacnianie sygnału w smartfonach oraz systemy bezpieczeństwa
  • 2 anteny Bluetooth i WiFi
  • 1 antena w kształcie płetwy rekina

 

Anteny w nowym modelu marki Seat Leon

 

W najnowszej generacji modelu Volkswagen Golf mamy antenę odpowiedzialną za łączność z innymi autami marki Volskwagen, która tworzy swoisty ekskluzywny ekosystem informacyjny

Bezprzewodowa łączność jest kluczowym aspektem działania nowoczesnych systemów w samochodach. Instalacja anten jest właśnie do tego konieczna – opisuje César de Marco, kierownik działu anten hiszpańskiej marki SEAT - Autonomizacja jazdy, technologia 5G czy wymiana danych z chmurą w ułamek sekundy spowodują, że anteny będą musiały zapewnić niezakłóconą łączność z otoczeniem.

Ekspert SEAT-a zakłada, że w przeciągu kilku najbliższych lat w samochodach przybędzie 10 nowych odbiorników. Zapewnieni to pasażerom nowe formy rozrywki, takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR), streaming filmów w 4K czy gry online, a także ulepszy pozycjonowanie GPS oraz funkcje jazdy autonomicznej, łączności i bezpieczeństwa.

Powiązane posty

Zapisz się do newslettera

Twój adres email

Wysyłając niniejszy formularz wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Carsalon.pl S.A. ("Administrator") w celach rejestracji na portalu oraz przesyłania komunikatów marketingowych przez Administratora i jego partnerów biznesowych