Felietony

25.05.2020 r. Sebastian Carsalon.pl

Dacia – 15 lat sukcesów w Europie

Co sprawiło, że Dacia odniosła sukces? Wielu wskazuje oczywiście na relatywnie niskie ceny, ale czy to tylko wyłącznie ten czynnik?

Co sprawiło, że Dacia odniosła sukces? Wielu wskazuje oczywiście na relatywnie niskie ceny, ale czy to tylko wyłącznie ten czynnik?

Kilka faktów:

• Unikalna historia w branży motoryzacyjnej,

• 6,4 mln pojazdów sprzedanych na świecie od 2005 r.,

• 3,8% udziału w rynku w Europie w 2019 r.,

• jedynym producent oferujący modele dwupaliwowe (benzyna / LPG) w całym asortymencie prywatnych pojazdów.

Dacia została założona w 1966 roku w Rumunii i zawsze była powiązana z Renault. Jak czytamy w oświadczeniu firmy  „jej pierwszym modelem, dostępnym tylko na rynku lokalnym, było Renault 8, ponownie oznaczone jako Dacia 1100 i montowane przy użyciu części wyprodukowanych we Francji”.

Strategia produkcji

Dacia chwali się, że projekt został ukończony przy zakładanym koszcie, stosując metodę „projektu do kosztu”. „W ramach tej strategii wykorzystano sprawdzone i zamortyzowane części i technologię… Od projektu do koncepcji, a następnie produkcji, zespoły projektowe Dacia działają jak start-up: od zera i z napiętym budżetem”

Pierwszy model – Logan

W 2004 roku zaczęło się od modelu Dacia Logan, gdzie najważniejszym atutem był stosunek wielkości / przestronności do ceny samochodu. Najważniejszym punktem odniesienia stały się ceny samochodów używanych. Wydaje się to bardzo logiczne i proste, ponieważ zazwyczaj zastanawiamy się czy bardziej opłacalny będzie zakup samochodu nowego czy używanego.

Drugi model - Sandero

Następnie zaprezentowano model Dacia Sandero i wersję SUV - Sandero Stepway. Jak się okazało sedan na miarę kolejnego sukcesu.

Do trzech razy sztuka – bestseller Duster

Dacia Duster zaprezentowała SUV praktycznie na każdą kieszeń a był to rok 2010. Firma trafiła w dziesiątkę, ponieważ popularność SUV-ów zaczęła rosnąć a ostatnie 3 – 4 lata to już prawdziwa rewolucja w tym segmencie.

Kolejne modele

Dacia rozszerzyła swoją ofertę o Logan MCV (kombi) w 2007 r. Lodgy (MPV) i Dokker (MPV i van) w 2012 r.

Dacia informuje o kolejnym ważnym wydarzeniu w swojej historii: „W marcu 2020 r. marka zaprezentowała swój wiosenny elektryczny samochód dostawczy, swój pierwszy całkowicie elektryczny model. Co więcej, będzie to pierwszy miejski samochód z sygnaturą Dacii! 5-drzwiowy pojazd z 4 prawdziwymi siedzeniami i zasięgiem blisko 200 km. Dacia Spring jest dowodem, że Dacia może również obiecać zrównoważoną mobilność dostępną dla wszystkich i pozostać wiernym swoim śmiałym wartościom”

Powiązane posty

Zapisz się do newslettera

Twój adres email

Wysyłając niniejszy formularz wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Carsalon.pl S.A. ("Administrator") w celach rejestracji na portalu oraz przesyłania komunikatów marketingowych przez Administratora i jego partnerów biznesowych