Porady

29.01.2021 r. Adam Koźluk

Coraz częściej kradzione są nowe samochody

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów opublikowanych w najnowszym raporcie Samar zjawisko kradzieży w ostatnich latach ustabilizowało się na dość niskim poziomie. Rok 2020 również nie odbiega, zmianie uległ jednak wiek kradzionych samochodów. Coraz częściej z parkingów znikają zupełnie nowe samochody. Dlaczego tak się dzieje?

Najnowsze dane z 2020 roku informują, że z powodu kradzieży w Polsce wyrejestrowanych zostało 6 910 samochodów osobowych. Dla porównania w roku 2018 liczba ta wynosiła 6 844 szt., a w 2019 - 6 978 szt. 

Ciekawostką jest, że rekordową liczbę kradzieży odnotowano w 1999 roku, kiedy to z parkingów zniknęło aż 71 543 samochody

Gdzie zagrożenie jest największe? Kradzieże w województwie mazowieckim stanowią blisko 40% kradzieży samochodów osobowych z całego kraju. W samej Warszawie skradziono aż 1801 aut (26,1% wszystkich). Teoretycznie najbezpieczniej jest w opolskim, świętokrzyskim i podlaskim, gdzie liczba kradzieży nie przekroczyła 70 aut. 

Najczęściej kradzionymi markami są Toyota (787 szt.), Audi (778 szt.) oraz BMW (628 szt.). Jeśli chodzi natomiast o modele, to nadal prym u złodziei wiedzie Audi A4 (214 szt.), BMW Serii 5 (175 szt.) oraz Audi A6 (159 szt.). 

Zaskakujący jest jednak ranking popularności roczników kradzionych samochodów. Coraz częściej łupem złodziei padają nowe samochody, na których przestępcy mogą zdecydowanie zarobić.

 

Czym się różnią opony letnie od zimowych? Dlaczego warto zainwestować w zimowe?

 

A producenci sprawy im nie utrudniają. Parę lat temu bezkluczykowy dostęp, który pozwala na otwieranie samochodu bez wyciągania kluczyka z kieszeni, był zarezerwowany dla luksusowych samochodów. Obecnie jest dostępny jako opcja dodatkowa prawie w każdym, popularnym modelu. 

Nic dziwnego, że w 2015 roku 43% kradzieży stanowiły samochody w wieku od 6 do 10 lat. W ubiegłym roku natomiast najczęściej wybieranym przez złodziei rocznikiem był 2017 (1042 szt.), później 2018 (917 szt.), 2016 (857 szt.) i 2019 (686 szt.). To samochody w wieku od 1 do 4 lat, a ich udział we wszystkich kradzieżach w roku 2020 stanowił ponad 50%. 

Najpopularniejszą obecnie metodą kradzieży samochodu jest metoda „na walizkę”. Sprawdza się zazwyczaj w obrębie naszego miejsca zamieszkania, pod restauracją, w której jemy posiłek czy pod pensjonatem lub hotelem. Potrzebne są do niej dwie osoby i specjalny odbiornik i wzmacniacz sygnału naszego kluczyka. Jedna osoba zbliża się do miejsca, w którym trzymamy kluczyk, przechwytując i wzmacniając jego sygnał, aby druga osoba przy samochodzie mogła ten sygnał odebrać i przy pomocy podobnego urządzenia otworzyć i uruchomić nasz samochód. Ponieważ ze względów bezpieczeństwa samochód będzie działał nawet bez sygnału kluczyka, to przestępcy ograniczeni są jedynie ilością paliwa w naszym baku. 

Powiązane posty

Zapisz się do newslettera

Twój adres email

Wysyłając niniejszy formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Carsalon.pl S.A. (Administrator) w celach rejestracji i korzystania z Serwisu Internetowego, w tym z Konta Użytkownika
Szczegółowe informacje uzyskacie Państwo pod adresem rodo@carsalon.pl, w Polityce Prywatności oraz Regulaminie