Recenzje

25.06.2020 r. Leszek Cieloch

Caravaning w pytaniach i odpowiedziach

Moje doświadczenia z „domem na kółkach” rozpoczęły się nie dalej jak pół roku, kiedy zdecydowałem się w środku zimy odwiedzić ukochane Bieszczady. Na wskroś ekstremalna podróż okazała się strzałem w dziesiątkę a fascynacja tą formą turystyki szybko nie wygaśnie.

Nieco przewrotnie, bowiem pozwolę sobie samemu zadać kilka pytań i na nie rzeczowo odpowiedzieć, przedstawię Volkswagena Grand California, największego Kampera w ofercie niemieckiej marki.

Czy Kamper to dobre rozwiązanie na wakacje w dobie pandemii?


Jest zdecydowanie jednym z najbezpieczniejszych form aktywności turystycznej. Cieszymy się bowiem własnym towarzystwem. Sprawa ma się zgoła inaczej na kempingach czy polach namiotowych, gdzie wciąż należy stosować się do zaleceń rządu. W przypadku tak rozbudowanego i wyposażonego aut, jakim jest Grand California, pozwala na ograniczenie kontaktu poprzez swoją samowystarczalność (kuchnia, kabina prysznicowa, toaleta). Co ciekawe kwint esencją caravaningu jest wolność i możliwość nocowania na dziko, ciesząc się kontaktem z przyrodą. Mówi się coraz częściej o liberalizacji przepisów dotyczących caravaningu w czasie pandemii, a co za tym idzie, daje większe możliwości bezpiecznego podróżowania. 

Zimą czy latem – kiedy podróżować?


Wiele zależy od modelu, którym podróżujemy, bowiem nie wszystkie są odpowiednio izolowane. Na zimową podróż warto wybrać się kamperem całorocznym, którego konstrukcja pozwala na jego eksploatację. Wówczas mamy dodatkowo izolowane okna, pojemniki z wodą czy nawet podłogę. Kampery wakacyjne z kolei dobrze znoszą temperatury do 10 st. C na zewnątrz. Kampery całoroczne mają wiele zastosowań, które nie znajdziemy w tych wakacyjnych. Najważniejsza jest dbałość o wodę pitną jak i szarą, których pojemniki należy opróżnić przy spadku temperatur w letnich wersjach. Większość nowych modeli posiada już dodatkowe nagrzewnice oraz tzw „Frost Control”, który informuje o możliwości zamarznięcia wody w zbiornikach. 
W przypadku podróży zimowych warto też wziąć pod uwagę napęd naszego domu na kołach. Moje doświadczenia z tylnym napędem i wijącymi się górskimi podjazdami były dość karkołomne, dlatego napęd na wszystkie osie zimową porą zdaje się być optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. 

Czy zimą komfort podróży jest porównywalny z letnim?


Zadałem sobie bardzo dobre pytanie. Otóż podróżowanie zimą i mieszkanie w kamperze jest znacznie trudniejsze i mniej komfortowe. Bowiem nie wykorzystujemy rozwiązań zewnętrznych pojazdu. Podróżowaliśmy Zimą we dwoje, czteroosobowym modelem i podczas postojów było ciasno, zwłaszcza mijając się w części mieszkalnej. Każdy kto mieszkał w ultra małej kawalerce dobrze wie o czym mówię. Należy również pamiętać i każde wyjście z auta wiąże się z bardzo szybkim spadkiem temperatury wewnątrz i należy auto ciągle dogrzewać. Jednak dla poranków z widokiem na owinięte mgłami góry, warto się poświęcić. 
Sprawa ma się goła inaczej gdy podróżujemy podczas ciepłych miesięcy. Wówczas mamy szereg rozwiązań na zewnątrz auta, z których możemy korzystać, a przebywanie wewnątrz auta ograniczamy właściwie do podróżowania i spania. Grand California została wyposażona w rozkładany parawan, zewnętrzną kuchnię czy prysznic. O ich korzystaniu raczej nie ma mowy zimą, przynajmniej w moim ciepłolubnym przypadku. 

Kupować czy wynająć?


Wszystko zależy od czasu jaki chcemy poświęcić na podróżowanie, zasobności portfela a także poczucia komfortu. Domy na kołach nie są bowiem tanie a ceny za nowe modele rozpoczynają się od blisko 250 tys zł., górnej granicy zaś nie ma, bo wszystko zależy od nasz potrzeb. Producenci starają się spełnić każdą zachciankę. Alternatywą mogą być kampery używane, ale te też nie należą do najtańszych. Dlatego w pierwszą podróż warto wybrać wynajem. Wówczas poznamy siebie i nasze potrzeby i najpierw zobaczymy czy taka forma turystyki nam odpowiada. Warto pamiętać, że wynajem kampera to koszt porównywalny z wynajęciem pokoju w całkiem dobry hotelu. Nie możemy jednak zapomnieć, że komfort mieszkania w domu na kołach jest znacznie mniejszy niż w cztero- czy pięciogwiazdkowych hotelach. Wiąże się to także z licznymi obowiązkami w prawidłowym eksploatowaniu pojazdu.
Ale czego nie robi się dla przygody i wolności. Kampery to zapewniają.

O kolejnych przygodach i doświadczeniach z caravaniangiem będę się starał dzielić na bieżąco, a już niebawem prezentacja wspomnianego Volkswagen Grand California

 

 

Powiązane posty

Zapisz się do newslettera

Twój adres email

Wysyłając niniejszy formularz wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Carsalon.pl S.A. ("Administrator") w celach rejestracji na portalu oraz przesyłania komunikatów marketingowych przez Administratora i jego partnerów biznesowych